OPERACJA GRYF!!

Piłkarskie derby powiatu Gryf Gryfów Śląski – Czarni Lwówek Śląski w sobotę 25 marca - KURIER LWÓWECKI

W drugim meczu rundy wiosennej sezon 2016/2017 jeleniogórskiej klasy okręgowej Lwówecki Klub Sportowy Czarni Lwówek Śląski zagra z Gryfowskim Klubem Sportowym Gryf Gryfów Śląski. Mecz derbowy obu tych drużyn odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 marca br. o godz. 15:00 na Stadionie Miejskim im. Noela Wolnego w Gryfowie Śląskim, przy ul. Jeleniogórskiej 7a. Derby sportowe (derby lokalne) to zawody sportowe z udziałem drużyn, najczęściej dwóch, z jednego miasta lub regionu. Nazwa „derby” najprawdopodobniej pochodzi od meczu piłkarskiego rozgrywanego w angielskim mieście Derby (w jednej drużynie grali zawodnicy z jednej części miasta, a w przeciwnej drużynie z drugiej).
Drużyna Gryfa, zajmująca wyższe miejsce w ligowej tabeli jest faworytem meczu z Czarnymi. Gryfowski KS zajmuje wysokie 5 miejsce w tabeli Okręgówki o 8 pozycji wyższe niż drużyna Lwóweckiego KS, która jest obecnie na 13 miejscu. W 14 meczach Gryfowianie zdobyli 28 punktów (tracą 7 punktów do lidera tabeli) aż o 20 punktów więcej niż Lwówczanie. Za drużyną Gryfa również przemawia zdecydowanie lepszy bilans bramkowy (27 strzelonych i 18 straconych) niż Czarnych (15 strzelonych i 40 straconych). Zawodnicy z Gryfowa Śląskiego jesienią wygrali 8 meczy, zaś zawodnicy z Lwówka Śląskiego wygrali tylko 1 mecz.
W meczach, w ostatniej 15 kolejce poprzedzającej ten mecz, obie drużyny odniosły zwycięstwa: Czarni u siebie wygrali z Hutnikiem Pieńsk, a Gryf na wyjeździe wygrał 3:2 z Cosmosem w Radzimowie. W sierpniowym meczu w pierwszej rundzie tego sezonu piłkarze z Gryfowa Śląskiego wygrali 2:0 (1:0) z Czarnymi na lwóweckim stadionie. Mecz ten przerwał długą passe wygranych meczów derbowych przez Czarnych Lwówek Śląski z Gryfem Gryfów Śląski w latach 2010-2016.
Dodatkowe smaku meczowi derbowemu dodaje to, że w obu drużynach zagrają byli piłkarze obu drużyn.
W Gryfie zagrają Łukasz Bursacki (strzelec gola z ostatniego meczu z Czarnymi), Adrian Kozań i Krzysztof Złocik, którzy w sierpniu 2016 r. przeszli z Czarnych Lwówek Śląski. Natomiast w drużynie Czarnych zagra Grzegorz Skwara, były piłkarz Gryfa Gryfów Śląski. Drużyny wystąpią w podobnych składach jak w meczach sprzed tygodnia (18 marca) i sparingowych.
Na boisku w Gryfowie Śląskim w odmłodzonej drużynie Czarnych mogą zagrać m.in.: Dawid Podskarbi, Filip Maciejewski (bramkarze), Patryk Szatkowski, Mateusz Suchecki, Zdzisław Mankiewicz, Aleks Leszczyński, Dominik Markowski (obrońcy), Ireneusz Grabkowski, Rafał Raginia, Artur Nakielski, Dawid Duś, Adrian Puchalski, Marek Dziuba (pomocnicy), Jakub Jarosz i Grzegorz Skwara (napastnicy).
Natomiast w drużynie gospodarzy, Gryfa, trener Robert Rodziewicz będzie miał do dyspozycji szerszą kadrę piłkarzy. W derbach mogą zagrać m.in. Robert Opolski, Andrzej Szczepański (bramkarze), Tomasz Dąbrowa, Mateusz Bryniak, Mateusz Dąbrowa Daniel Koko, Łukasz Bursacki (obrońcy), Robert Rodziewicz, Tomasz Ptaszkowski, Krzysztof Marzec, Adrian Roskowiński Ryszard Serdeczny, Michał Adamski, Grzegorz Romanowski, Radosław Kałuski, Mateusz Gałka (pomocnicy), Marcin Kozań, Krzysztof Złocik, Marek Wiedro, Kamil Zaparty (napastnicy).
Historia meczów derbowych (ligowych, pucharowych i sparingowych) pomiędzy drużynami z Gryfowa Śląskiego i Lwówka Śląskiego, oba kluby istnieją od ponad 70 lat, powstały w 1946 roku.
Według Jana Wrony, obecnego trenera i byłego wieloletniego piłkarza Czarnych Lwówek Śląski: mecze derbowe między drużynami lwówecką i gryfowską są na pewno ważniejsze niż mecze ligowe z innymi drużynami. Wpływ na to ma również to, że w obu drużynach zagrają piłkarze, grający wcześniej w Czarnych lub w Gryfie. Nasza drużyna zmotywowana wygraną w poprzednim meczu z Hutnikiem Pieńsk, wybieganie na boisko w Gryfowie Śląskim z dużą wolą walki o kolejne punkty, będziemy starali się ten mecz wygrać lub przynajmniej zremisować. Faworytem meczu oczywiście jest Gryf Gryfów Śląski, ale piłkarze Czarnych Lwówek Śląski będą szukać swojej szansy na korzystny wynik w tym meczu i punkty ważne w rywalizacji o utrzymanie się na przyszły sezon w rozgrywkach klasy okręgowej.

Tomasz Przybyło