1945-1949

Zanim opiszę historię klubu piłki nożnej w Lwówku Śl., trzeba napisać, że nie był to pierwszy klub w naszym mieście. Przed II Wojną Światową, gdy te tereny były niemieckie istniał klub o nazwie SVgg 1921 Löwenberg (Lwówek Śląski). (SVgg= Die Spielvereinigung).

W sezonie 1927/28 drużyna ta grała w Bezirk Bergland (mniej więcej tereny byłych województw wałbrzyskiego i jeleniogórskiego) – 1.Klasse – Gau Hirschberg (Jelenia Góra) Westkreis (okręg zachodni) z takimi drużynami: FC Meffersdorf (Pobiedna) i SC 1921 Schreiberhau (Szklarska Poręba). Nie są znane wyniki meczy. Nie wiadomo czy drużyna SVgg 1921 Löwenberg istniała wcześniej.

Wiadomo natomiast, że w sezonie 1929/30 ponownie brała udział w rozgrywkach Bezik Bergland – 1.Klasse – Gau Hirschberg. W tym sezonie w grupie grało już 7 drużyn a SVgg 1921 Löwenberg (Lwówek Śląski) zajęła 1 miejsce. A grała z takimi drużynami np.   FC Meffersdorf (Pobiedna) zajęła 2 miejsce, SV FC Preußen 1912 Bad Warmbrunn (Cieplice Zdrój) 3 miejsce, STC Hirschberg 1919 II (Jelenia Góra) 4 miejsce, SV Hubertus Hirschberg (Jelenia Góra) 5 miejsce , FC Wacker Friedeberg (Mirsk) 6 miejsce, oraz S.C. Altkemnitz (Stara Kamienica) 7 .

Lata 1945/1949

29 maja 1945 r. do Lwówka Śląskiego przybyła grupa 13 Polaków organizatorów nowej administracji publicznej w mieście i powiecie. Pełnomocnikiem Rządu RP na Obwód 32 Dolnego Śląskiego we Lwówku Śląskim byli Pan Zygmunt Mościcki – mianowany starostą, Stanisław Piekarowicz – mianowany wicestarostą. Głównym ich zadaniem było zorganizowanie starostwa powiatowego. Pierwszym starostą został wybrany w lipcu 1946 roku Pan Stefan Mędrzycki.

Wśród napływających osadników znaleźli się także ludzie, którzy przed wojną zajmowali się działalnością sportową oraz pełni entuzjazmu młodzi. Dla nich sport stał się nową formą życia. Wielu osadników przybyło z okolic Lwowa, z kresów wschodnich, a nawet samego Lwowa – co miało istotny wpływ na nazwę klubu we Lwówku Śląskim.

Logo Czarnych Lwów Logo Czarnych Lwówek Śląski

Za początek organizacji życia sportowego w mieście należy przyjąć lato 1946 roku. Podczas pierwszych luźnych koleżeńskich spotkań rodziła się myśl organizacji drużyny piłki nożnej. Przyjęta nazwa drużyny to oczywiści „Czarni”, tak jak we Lwowie – kontynuacja tradycji „Czarnych” Lwów. Stąd też i nazwa Klubu. Później Klub przyjmował różne nazwy:

• „Browar” – opieka Browaru Lwówek Śl.,

• „Skalnik” – opieka Kopalni „Nowy Ląd” w Niwnicach,

• „Spójnia” i „Sparta” – funkcjonowały w zależności od opieki branżowych związków zawodowych.

Ponownie przyjęta w 1968 roku nazwa „Czarni” pozostaje do dziś.

Brak strojów i boiska nie było przeszkodą. Wiara i entuzjazm w ówczesnym okresie potrafiły sprostać wszystkim wyzwaniom.

Pierwszymi organizatorami życia piłkarskiego byli:

• Stanisław Kwiatkowski – kierownik Gazowni Miejskiej,

• Józef Nagengast – emigrant z Francji,

• Edward Janz.

Pierwszym boiskiem z jakiego korzystali „Czarni” była łąka znajdująca się za rzeką Płóczką, za hurtownią materiałów budowlanych na ul. Gryfowskiej.

Po stworzeniu struktur organizacyjnych, w tym Podokręgu Piłki Nożnej w Jeleniej Górze, drużyna „Czarnych” została w 1946 roku zakwalifikowana do Klasy „A”, ale już w 1947 roku spadła do Klasy „B”.

Oto drużyny rywalizujące z „Browarem” Lwówek Śl. jesienią 1948 roku: Hutnik Pieńsk, Orzeł Lubawka, Gwardia Zgorzelec, Zapłon Jelenia Góra, Wisła Kamienna Góra, Wolność Kowary, TUR Lubań Śląski, Gryf Gryfów Śląski.

1947 rok

W tym miejscu należy wspomnieć nazwiska zawodników z lat 1946/1949: Jerzy Keller – bramkarz, Franciszek Nagengast, Jerzy Zalewski, Zygmunt Kiryło, Zygmunt Mospan, Teodor Psykała, Mieczysław Kwiatkowski, Bogdan Skibniewski, Władysław Kaczor, Mieczysław Jończyk, Edward Janz – trener, Zygmunt Szechter – kierownik, Andrzej Galas, Andrzej Janz, Józef Janz, Waldemar Janz, Stanisław Janz.

1947 rok

W latach 1946-1947 Klub używał nazwy – (RKS) Robotniczy Klub Sportowy „Czarni”, a w latach 1948-1949 – (ZKS) Zakładowy Klub Sportowy „Browar".