1950-1959

Lata 1950/1959

W roku 1950 Klub nosił nazwę – (KS) Klub Sportowy „Gwardia”, w latach 1951-1954 – (KS) KS „Spójnia”, w latach 1955-1956 – (KS) Klub Sportowy „Sparta”, a w latach 1957-1964 – (RKS) Robotniczy Klub Sportowy „Czarni”.

1952 rok

Po kilku latach przeniesiono rozgrywki na boisko przy ulicy Granicznej (dawniej mówiło się, że na „Bucholtzu”). Na mecze na kilka godzin wcześniej przychodziły całe rodziny. Były to prawdziwe biesiady. Z pociągu z Jeleniej Góry, który zatrzymywał się specjalnie koło boiska, wysiadali sędziowie.

Dzięki staraniom ówczesnego instruktora KP PZPR Pana Kazimierza Piecha boisko ogrodzono płotem z desek, postawiono budynek szatni. Tak było do roku 1958. Powódź, która nawiedziła ten teren, spowodowała rozbiórkę całego ogrodzenia. Boisko pozostało bez ogrodzenia do dzisiaj. Do niedawna odbywały się na nim tylko mecze treningowe.

1956 rok

W latach 1950/1959 w „Czarnych” występowali następujący zawodnicy: Ryszard Dyjecki, Kazimierz Strzelecki, Józef Buldończyk, Władysław Beck, Edward Błaszczyk, Józef DeVille, Antoni Kulig, Stanisław Szawłowski, Andrzej Janz, Edward Janz, Józef Janz, Waldemar Janz, Stanisław Janz,Rudolf Janz.

W roku 1955 do Klasy „B” wraz ze Spartą Lwówek Śl. należały drużyny: Start Jelenia Góra, Górnik Radoniów, Unia Szklarska Poręba, Unia Gryfów Śląski, Włókniarz Chełmsko, Kolejarz Jelenia Góra, Stal Piechowice, Gwardia Jelenia Góra, KS Kowary, Unia Celwiskoza Jelenia Góra, Włókniarz Gryfów Śląski.

W 1955 roku „Sparta” Lwówek Śl. Rozegrała mecz towarzyski z „Gwardią” Kraków ulegając 8:0.

W Podokręgu Jeleniogórskim w rozgrywkach 1957/58 w „B” klasie grały WKS Kabewiak JG, JKS Świt JG, Olimpia Zgorzelec, Granica Bogatynia, Łużyce Lubań Śl. Stal Cieplice, Szrenica Szklarska Poręba, Śnieżka Karpacz, Górnik Turów, Pogoń Węgliniec, Unia Pieńsk i Czarni Lwówek, którzy spadli do „C” klasy. A w ”C” klasie rezerwy oznaczone Ib Kabewiaka, Stali, Czarnych i Świtu oraz Orzeł Mysłakowice.